معماری
خانه » کتب و مقالات » امر به معروف و نهی از منکر در کلام بزرگان » سخنان حضرت امام خمینی (ره )پیرامون امر به معروف و نهی از منکر

سخنان حضرت امام خمینی (ره )پیرامون امر به معروف و نهی از منکر

سخنان حضرت امام خمینی (ره )پیرامون امر به معروف و نهی از منکر

این دو از والاترین و شریفترین واجبات هستند، و به وسیله این دو واجب، دیگر واجبات برپا می شوند.
وجوب آن دو از ضروریات دین، و منکر وجوب آن در صورت توجه به لزوم انکار خود و پذیرش آن، کافر خواهد بود. (تحریرالوسیله ، ص ۴۲۴.)
امر به معروف و نهی از منکر دو اصلی است که در اسلام که همه چیز را می خواهد اصلاح کند، یعنی با این دو اصل می خواهد تمام قشرهای مسلمین را اصلاح بکند، به هم ماموریت داده. به همه، به تمام افراد زیر پرچم ماموریت داده که باید او را وادار کنید همه را به کارهای صحیح و جلوگیری کنید از کارهای فاسد. (صحیفه نور، ج ۹، ص ۱۹۵.)
همان طوری که هر شخص هر فردی موظف است که خودش را اصلاح کند، موظف است که دیگران را هم اصلاح کند اصل امر به معروف و نهی از منکر برای همین است که جامعه را اصلاح کند. (صحیفه نور، ج ۷، ص ۲۸۵.)
انبیای عظام، تا آنجا که توانستند جدیت کردند که ظلم را از این بشر ظالم بزدایند؛ به موعظه، به نصحیت، به امر به معروف، به نهی از منکر. (صحیفه نور، ج ۱۹، ص ۱۹.)
نهی از منکر اختصاص به روحانی ندارد، مال همه است، امت باید نهی از منکر بکند، امر به معروف بکند. (صحیفه نور، ج ۸، ص ۴۷.)
من مراعات همه شما را بکنم، شما هریک مراعات همه را. یک همچو برنامه است که همه را وادار کرده که به همه چرا بگوییم، همه را، هر فردی، به فردی لازم کرده به اینکه امر به معروف کند. (صحیفه نور، ج ۹، ص ۱۹۴.)
امر به معروف و نهی از منکر از اموری است که بر همه کس واجب است، یک چیزی است که بر یکی واجب باشد بر دیگری نه، همه ما مکلفیم که همانطور که مکلفیم که خودمان را حفظ کنیم و خارج کنیم از ظلمت به نور، مکلف هستیم دیگران را همین طور دعوت کنیم. (صحیفه نور، ج ۱۱، ص ۸۴.)
امر به معروف و نهی از منکر بر همه ملت واجب است. اگر یک خلاف یکی کرد باید او را نهی بکنید، باید بازدارید او را از این کار. (صحیفه نور، ج ۱۳، ص ۶۰.)
از این جهت که شما می خواهید اطاعت امر خدا را بکنید، نهی از منکر کنید. (صحیفه نور، ج ۶، ص ۱۱۶.)

همچنین ببینید

*امر به معروف و نهی از منکر از نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس