معماری
خانه » کتب و مقالات » امر به معروف و نهی از منکر در کلام بزرگان » امر به معروف و نهی از منكر از دیدگاه امام علی (علیه السّلام)

امر به معروف و نهی از منكر از دیدگاه امام علی (علیه السّلام)

راستى كه امر به معروف و نهى از منكر نه مرگ كسى را نزديك مى ‏كنند، و نه از روزى كسى مى ‏كاهند، ولى پاداش را دو چندان كرده و اجر را بزرگ گردانند، و بهتر از اين دو آن سخنى است كه در راه خدا و در مسير دفاع از عدالت در برابر پيشواى ستمگرى گفته شود…..

راستى كه امر به معروف و نهى از منكر نه مرگ كسى را نزديك مى ‏كنند، و نه از روزى كسى مى ‏كاهند، ولى پاداش را دو چندان كرده و اجر را بزرگ گردانند، و بهتر از اين دو آن سخنى است كه در راه خدا و در مسير دفاع از عدالت در برابر پيشواى ستمگرى گفته شود.
1. همه كارهاى نيك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بيش از قطره اى [آب دهانى] در برابر درياى خروشان نيست.(1)
2. همانـا امر به معروف و نهى از منكر دو خُلق از اخلاق خداوندى است و اين دو صفت و فعاليت نه مرگى را نزديك مى كنند و نه از روزى كسى مى كاهند. (2)
3. هر كس امر به معروف كند پشت مؤمنان را سخت و محكم گرداند. (3)
4. خداوند نهى از منكر را براى بازداشتن بى خردان واجب نمود. (4)
5. لعـنـت خـدا بـر آنـان باد كه به معروف امر مى كنند و خود آن را وامى گذارند و از منكر نهى مى كنند و خود بدان دست مى يازند. (5)
6. زشتى منكر را با دست و زبانت آشكار كن . (6)
7. خداوند سبحان نسل گذشته را مورد لعن و نفرين و عذاب خويش قرار نداد مگر به سبب اينكه امر به معروف و نهى از منكر را ترك كردند. (7)
8. به راستى كه امر به معروف و نهى از منكر نه مرگ كسى را نزديك مى ‏كنند، و نه از روزى كسى مى ‏كاهند، ولى پاداش را دو چندان كرده و اجر را بزرگ گردانند، و بهتر از اين دو آن سخنى است كه در راه خدا و در مسير دفاع از عدالت در برابر پيشواى ستمگرى گفته شود.(8)
9. آدم بدكار را به وسيله كار نيك خود اصلاح كن، و با سخن زيبايت ديگران را به كار خير رهنمون باش. (9)
10. امر به معروف كن تا اهل و شايسته آن باشى، و جلوگيرى كن از كار زشت با دست و زبان خود، و از انجام كار بد جدا شود و كناره گيرى كن با تلاش و كوشش خود. (10)
11. پذيرا باشيد دستور معروف را و خود نيز بدان دستور دهيد، و بپذيريد نهى از منكر را و خود نيز از آن نهى كنيد. (11)
12. كسى كه امر به معروف كند پشت مؤمنان را محكم كرده است. (12)
13.  به معروف امر كن و از منكر (كار زشت) باز دار، و با كسى كه از تو بريده پيوند كن، و به كسى كه تو را محروم كرده عطا كن. (13)
14. امر به معروف كن و خود نيز بدان عمل كن و از آن كسانى نباش كه مردم را امر به معروف كنند و خود از آن دورى كنند، كه در نتيجه گناه آن را بر دوش گيرند و خود را در معرض خشم پروردگار در آورند. (14)
15. به معروف امر كن و از منكر نهى كن، به كار خير عمل كن و از كار بد مردم را باز دار. (15)
16. قوام و اساس شريعت اسلام امر به معروف و نهى از منكر و بر پا داشتن حدود الهى است. (16)
17. امر به معروف برترين عمل ها مردم است. (17)
18. كسى كه سه چيز در او باشد دنيا و آخرتش سالم باشد، امر به معروف كند و خود نيز پذيراى آن باشد، و نهى از منكر كند و خود نيز پذيرا باشد، و حدود الهى را نگهدارى كند. (18)

پی نوشت ها :
1- نهج البلاغه ، ح 366، ص 921
2- همان ، خ 155، ص 490
3- بحارالانوار، ج 68، ص 348
4- نهج البلاغه ، ح 244، ص 1197
5- همان ، خ 129، ص 386
6- نهج البلاغه ، ن 31، ص 910
7- همان ، خ 234، ص 808
8 تا 18- غررالحکم ، باب امر به معروف

همچنین ببینید

*امر به معروف و نهی از منکر از نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس