آخرین خبرها
خانه » کتب و مقالات » امر به معروف و نهی از منکر در کلام بزرگان » امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی (علیه السّلام)

امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی (علیه السّلام)

راستى که امر به معروف و نهى از منکر نه مرگ کسى را نزدیک مى ‏کنند، و نه از روزى کسى مى ‏کاهند، ولى پاداش را دو چندان کرده و اجر را بزرگ گردانند، و بهتر از این دو آن سخنى است که در راه خدا و در مسیر دفاع از عدالت در برابر پیشواى ستمگرى گفته شود…..

راستى که امر به معروف و نهى از منکر نه مرگ کسى را نزدیک مى ‏کنند، و نه از روزى کسى مى ‏کاهند، ولى پاداش را دو چندان کرده و اجر را بزرگ گردانند، و بهتر از این دو آن سخنى است که در راه خدا و در مسیر دفاع از عدالت در برابر پیشواى ستمگرى گفته شود.
۱٫ همه کارهاى نیک و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منکر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست.(۱)
۲٫ همانـا امر به معروف و نهى از منکر دو خُلق از اخلاق خداوندى است و این دو صفت و فعالیت نه مرگى را نزدیک مى کنند و نه از روزى کسى مى کاهند. (۲)
۳٫ هر کس امر به معروف کند پشت مؤمنان را سخت و محکم گرداند. (۳)
۴٫ خداوند نهى از منکر را براى بازداشتن بى خردان واجب نمود. (۴)
۵٫ لعـنـت خـدا بـر آنـان باد که به معروف امر مى کنند و خود آن را وامى گذارند و از منکر نهى مى کنند و خود بدان دست مى یازند. (۵)
۶٫ زشتى منکر را با دست و زبانت آشکار کن . (۶)
۷٫ خداوند سبحان نسل گذشته را مورد لعن و نفرین و عذاب خویش قرار نداد مگر به سبب اینکه امر به معروف و نهى از منکر را ترک کردند. (۷)
۸٫ به راستى که امر به معروف و نهى از منکر نه مرگ کسى را نزدیک مى ‏کنند، و نه از روزى کسى مى ‏کاهند، ولى پاداش را دو چندان کرده و اجر را بزرگ گردانند، و بهتر از این دو آن سخنى است که در راه خدا و در مسیر دفاع از عدالت در برابر پیشواى ستمگرى گفته شود.(۸)
۹٫ آدم بدکار را به وسیله کار نیک خود اصلاح کن، و با سخن زیبایت دیگران را به کار خیر رهنمون باش. (۹)
۱۰٫ امر به معروف کن تا اهل و شایسته آن باشى، و جلوگیرى کن از کار زشت با دست و زبان خود، و از انجام کار بد جدا شود و کناره گیرى کن با تلاش و کوشش خود. (۱۰)
۱۱٫ پذیرا باشید دستور معروف را و خود نیز بدان دستور دهید، و بپذیرید نهى از منکر را و خود نیز از آن نهى کنید. (۱۱)
۱۲٫ کسى که امر به معروف کند پشت مؤمنان را محکم کرده است. (۱۲)
۱۳٫  به معروف امر کن و از منکر (کار زشت) باز دار، و با کسى که از تو بریده پیوند کن، و به کسى که تو را محروم کرده عطا کن. (۱۳)
۱۴٫ امر به معروف کن و خود نیز بدان عمل کن و از آن کسانى نباش که مردم را امر به معروف کنند و خود از آن دورى کنند، که در نتیجه گناه آن را بر دوش گیرند و خود را در معرض خشم پروردگار در آورند. (۱۴)
۱۵٫ به معروف امر کن و از منکر نهى کن، به کار خیر عمل کن و از کار بد مردم را باز دار. (۱۵)
۱۶٫ قوام و اساس شریعت اسلام امر به معروف و نهى از منکر و بر پا داشتن حدود الهى است. (۱۶)
۱۷٫ امر به معروف برترین عمل ها مردم است. (۱۷)
۱۸٫ کسى که سه چیز در او باشد دنیا و آخرتش سالم باشد، امر به معروف کند و خود نیز پذیراى آن باشد، و نهى از منکر کند و خود نیز پذیرا باشد، و حدود الهى را نگهدارى کند. (۱۸)

پی نوشت ها :
۱- نهج البلاغه ، ح ۳۶۶، ص ۹۲۱
۲- همان ، خ ۱۵۵، ص ۴۹۰
۳- بحارالانوار، ج ۶۸، ص ۳۴۸
۴- نهج البلاغه ، ح ۲۴۴، ص ۱۱۹۷
۵- همان ، خ ۱۲۹، ص ۳۸۶
۶- نهج البلاغه ، ن ۳۱، ص ۹۱۰
۷- همان ، خ ۲۳۴، ص ۸۰۸
۸ تا ۱۸- غررالحکم ، باب امر به معروف