معماری
خانه » گزارشات » امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ عاشورا

امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ عاشورا

امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ عاشورا
دکتر تورج هاشمی*1، نعیمه ماشینچی 2
1استاد گروه روان¬شناسی دانشگاه تبریز tourajhashemi@yahoo.com
2دانشجوی دکتری علوم اعصاب شناختی دانشگاه تبریز

چکیده

هدف: از مهمترين نقاط عطف تاريخ اسلام و تاريخ تشيع، حماسه امام حسين (ع) در روز عاشورا است. هدف پژوهش حاضر، تبیین نقش امر به معروف و نهی از منکر و فرهنگ عاشورا بود.
روش تحقیق: این پژوهش از نوع تحلیلی- تبینی بود.
یافته¬ها: امر به معروف و نهي از منكر از اهداف مهم ائمه (ع) و خصوصاً قيام امام حسين(ع) است تا جايي كه حضرت در بيان هدف خود از نهضت الهي و عظيم عاشورا، از امر به معروف و نهي از منكر ياد مي¬كند. در عاشورا ضمن مبارزه با منكرها، عملاً معروف¬هايی چون جهاد در راه خدا، شهادت، اخلاص، تسليم و توكل در برابر اراده الهي، عدم سازش با ستمكار، توجه به نماز حتي در ميان جنگ و… مطرح شده¬اند. زنده نگهداشتن عاشورا؛ يعني احياء بسياري معروف¬ها و در يك كلمه احياء دين كه برترين اعمال انسان¬ها و مؤمنان است.
بحث: از آموزه¬هاى عاشورا می¬توان به مواردی چون احياى سنت امربه معروف و نهى از منكر، خدامحورى و خداجويى، مبارزه در راه تحقق عدالت، آميختن كار فرهنگى با ايثار و از خودگذشتگى، مبارزه با استبداد و خودرأيى، احياى حكومت اسلامى، افشاى باطل، عزت اشاره نمود. اسلام به عنوان آخرین و کاملترین ادیان، توجه خاصی به بهداشت فردي، روانی و سلامت جامعه داشته است و یکی از راه¬هاي سالم¬سازي جامعه و پاك¬سازي آن از فساد و تباهی را امر به معروف و نهی از منکر معرفی نموده است. واقعۀ عاشورا بخشي از سيرۀ عملي امام حسين (ع) است كه بر اساس رويكرد تربيتي منبعث از تعاليم اسلامي شكل گرفت. بزرگداشت شعاير الهي را مي¬توان يكي از مهمترين فلسفه¬هاي وجودي قيام امام حسين(ع) دانست. مبارزه با ظلم، امر به معروف و نهي از منكر عامل قيام سيد شهدا محسوب مي¬شود. از طرفی، از آنجا كه امر به معروف و نهي از منكر پديده¬اي اجتماعي است ارزنده¬ترين آثار آن در اجتماع نفوذ مي¬يابد.

 واژگان کلیدی: فرهنگ عاشورا ؛ امر به معروف ؛ نهی از منکر
* نویسنده مسئول: tourajhashemi@yahoo.com- دانشگاه تبریز- دانشکده علوم تربیتی و روان¬شناسی

 

[wpfilebase tag=file id=3 tpl=download-button /]

 

همچنین ببینید

دانلود کتاب چکیده مقالات همایش

برای دانلود کتابچه چکیده مقالات همایش بر روی لینک زیر کلیک نمایید [wpfilebase tag=file id=27 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس