آخرین خبرها
خانه » گزارشات » مقالات برگزیده » امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ عاشورا

امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ عاشورا

امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ عاشورا
دکتر تورج هاشمی*۱، نعیمه ماشینچی ۲
۱استاد گروه روان¬شناسی دانشگاه تبریز tourajhashemi@yahoo.com
2دانشجوی دکتری علوم اعصاب شناختی دانشگاه تبریز

چکیده

هدف: از مهمترین نقاط عطف تاریخ اسلام و تاریخ تشیع، حماسه امام حسین (ع) در روز عاشورا است. هدف پژوهش حاضر، تبیین نقش امر به معروف و نهی از منکر و فرهنگ عاشورا بود.
روش تحقیق: این پژوهش از نوع تحلیلی- تبینی بود.
یافته¬ها: امر به معروف و نهی از منکر از اهداف مهم ائمه (ع) و خصوصاً قیام امام حسین(ع) است تا جایی که حضرت در بیان هدف خود از نهضت الهی و عظیم عاشورا، از امر به معروف و نهی از منکر یاد می¬کند. در عاشورا ضمن مبارزه با منکرها، عملاً معروف¬هایی چون جهاد در راه خدا، شهادت، اخلاص، تسلیم و توکل در برابر اراده الهی، عدم سازش با ستمکار، توجه به نماز حتی در میان جنگ و… مطرح شده¬اند. زنده نگهداشتن عاشورا؛ یعنی احیاء بسیاری معروف¬ها و در یک کلمه احیاء دین که برترین اعمال انسان¬ها و مؤمنان است.
بحث: از آموزه¬هاى عاشورا می¬توان به مواردی چون احیاى سنت امربه معروف و نهى از منکر، خدامحورى و خداجویى، مبارزه در راه تحقق عدالت، آمیختن کار فرهنگى با ایثار و از خودگذشتگى، مبارزه با استبداد و خودرأیى، احیاى حکومت اسلامى، افشاى باطل، عزت اشاره نمود. اسلام به عنوان آخرین و کاملترین ادیان، توجه خاصی به بهداشت فردی، روانی و سلامت جامعه داشته است و یکی از راه¬های سالم¬سازی جامعه و پاک¬سازی آن از فساد و تباهی را امر به معروف و نهی از منکر معرفی نموده است. واقعۀ عاشورا بخشی از سیرۀ عملی امام حسین (ع) است که بر اساس رویکرد تربیتی منبعث از تعالیم اسلامی شکل گرفت. بزرگداشت شعایر الهی را می¬توان یکی از مهمترین فلسفه¬های وجودی قیام امام حسین(ع) دانست. مبارزه با ظلم، امر به معروف و نهی از منکر عامل قیام سید شهدا محسوب می¬شود. از طرفی، از آنجا که امر به معروف و نهی از منکر پدیده¬ای اجتماعی است ارزنده¬ترین آثار آن در اجتماع نفوذ می¬یابد.

 واژگان کلیدی: فرهنگ عاشورا ؛ امر به معروف ؛ نهی از منکر
* نویسنده مسئول: tourajhashemi@yahoo.com- دانشگاه تبریز- دانشکده علوم تربیتی و روان¬شناسی

 

Hashemi (918.3 KiB, 261 downloads)
جهت دانلود فایل اصلی مقاله و مشاهده متن کامل مقاله بر روی لینک بالا کلیک نمایید

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>