آخرین خبرها
خانه » گزارشات » مقالات برگزیده » حقوق شهروندی و فریضه امر به معروف و نهی از منکر ( تعادل میان حوزه ارزشی و محیط اجتماعی )

حقوق شهروندی و فریضه امر به معروف و نهی از منکر ( تعادل میان حوزه ارزشی و محیط اجتماعی )

حقوق شهروندی و فریضه امر به معروف و نهی از منکر

( تعادل میان حوزه ارزشی و محیط اجتماعی )

سعیده خدایاری شوطی- دانشگاه تبریز- دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فقه و حقوق اسلامی

رضا الهامی    استادیار داشکده الهیات دانشگاه تبریز

چکیده :

در مقاله حاضر ابتدا به تعریف شهر، حقوق شهروندی و جایگاه حقوق شهروندی در کتاب و سنت و سیره نظری، سیره عملی و سیره حقوقی تشیع پرداخته شده است. از برجسته ترین مکانیزم ها که درکتاب و سنت و سیره نظری و عملی و سیره حقوقی تشیع در جهت مراقبت از حقوق شهروندان در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، اخلاقی ، مورد تاکید قرار گرفته است ، مکانیزم امر به معروف و نهی از منکر است. این نوشتار با بهره گیری از روش توصیفی و تحلیلی به این نتیجه رسیده است که حقوق شهروندی در جامعه اسلامی در همه سطوح؛ زبانی، عملی و حقوقی از جایگاه رفیعی برخوردار بوده و برای پاسداشت آن، دو مکانیزم به نام امر به معروف و نهی از منکر، آن هم به صورت درون دینی در نظرگرفته شده که پرداخت به آندو در قالب امر به معروف و نهی از منکر و حقوق شهروندی در سیره نظری ، امر به معروف و نهی از منکر و حقوق شهروندی در سیره عملی و امر به معروف و نهی از منکر و حقوق شهروندی در سیره حقوقی جامعه اسلامی- شیعی صورت گرفته است.

واژگان کلیدی

شهر، حقوق شهروندی، امر به معروف و نهی از منکر ، سیره نظری، سیره عملی، سیره حقوقی ، جامعه اسلامی

Khodayari (787.2 KiB, 346 downloads)
جهت دانلود فایل اصلی مقاله و مشاهده متن کامل مقاله بر روی لینک بالا کلیک نمایید

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>