معماری
خانه » گزارشات » رسانه و ورزش مصداق بارز و عینی امر به معروف و نهی از منکر

رسانه و ورزش مصداق بارز و عینی امر به معروف و نهی از منکر

رسانه و ورزش مصداق بارز و عینی امر به معروف و نهی از منکر
دکتر فاطمه عبدوی ،استادیار، مدیریت ورزشی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران

چکیده:
دنیای امروز یعنی دنیای ارتباطات و رسانه؛ دنیایی که در آن فرماندهی رفتارها و مغز در دست ابرقدرتی به نام رسانه است. در جامعه¬ی مدرن و الکترونیک، رسانه تصمیم می¬گیرد که چگونه فکر کنید، چگونه رفتار کنید، چگونه حرف بزنید و حتی چگونه زندگی کنید. این نفوذ را در هر کجا می¬توان دید و احساس کرد. شاید ورزش یکی از ملموس¬ترین مثال¬هایی باشد که بتوان در این زمینه مطرح کرد (رمضانی، 1389، ص: 9). ورزش باعث ایجاد سازگاری با محیط، توسعه¬ی اجتماع¬پذیری، رشد شخصیتی، پیشبرد ویژگی¬های شخصیتی و موفقیت افراد می¬شود (Hasan, 2008, P: 155). عامل مهمی در تأمین سلامت جسم و روان، غنی¬سازی اوقات فراغت¬، گسترش روابط اجتماعی، دور شدن از زندگی ماشینی و بازگشت به طبیعت است (ظریفی و داودی، 1391، ص: 120).
ورزش و رسانه¬ها از لحاظ مختلفی ویژگی¬های مشترکی دارند. اول این¬که هر دوی آن¬ها به پدیده¬ها و موضوع-های جهانی تبدیل شده¬اند؛ دوم این¬که هر دو از صنایع رو به رشد و سودآور محسوب می¬شوند؛ سوم این¬که با در نظر گرفتن ورزش و رسانه به معنای امروزی، هر دو از پدیده¬های مربوط به قرن اخیرند؛ و در نهایت این¬که هر دو دارای ابعاد گسترده و متنوع اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، تکنولوژکی و … می¬باشند (روشن¬دل¬اربطانی، 1386، ص: 169).
جامعه ی اسلامی باید دارای رسانه های اسلامی باشد و رسانه های اسلامی باید کارکردی متناسب با کار انبیا داشته باشند زیرا کار رسانه و کار انبیا در قبال مردم یکی است. بدلیل اینکه کار انبیا تذکر بوده، رسانه های جامعه ی اسلامی نیز باید رسانه های تذکر باشند. به این ترتیب، تذکر یکی از کارکرد های رسانه های اسلامی است.اگر نگاه به رسانه اين باشد كه يكي و شاید مهمترین کارکرد آن تذكر است، بسياري از برنامه ها و مطالب آن متناسب با اين كاركرد تعريف شده، تذكر دهنده خواهند بود. همانطور كه اگر نگاه به رسانه سرگرمي يا اطلاع رساني يا چيز ديگري باشد، برنامه هايش به آن سو خواهند رفت.
پاسخ ورزش ابزاری مناسب برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است چراکه این دو مقوله مکمل و لازم و ملزوم یکدیگرند.بدون شک مسئولین نظام نیز باید دراین راستا به حمایتهای جدی بپردازند تا زمینه تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی برتوسعه ورزش همگانی وایجاد نشاط ، بالندگی و پویایی در جامعه فراهم شود. اگرمی خواهیم که مشکلات کشورما حل و فصل شود،باید این فریضه الهی را در دستور کار قرار دهیم لذا تمام موضوعات فرهنگی باید در خدمت این مقوله باشند.
دو وافع می توان ورزش را مصداق بارز و عینی امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد. ورزش و دعوت دیگران به انجام آن ، تجلی هر دو وجه امر به معروف و نهی از منکر است زیرا از یک سو ، ورزش سلامت جسم و روح را به همراه دارد و این همان دعوت به معروف و حسنه به شمار می آید. از سوی دیگر کسی که به ورزش مشغول می شود از انحراف و پوچی مصون می ماند و این بهترین نوع نهی از منکر محسوب می شود. ورزش در هر کجای دنیا مبنا، اصول و روال واحدی دارد وآنچه باعث می شود تا ما از ورزشکار ایرانی رفتاری متمایز را انتظار داشته باشیم ، فضای نظام جمهوری اسلامی ایران و نیت ورزشکاری است که در این نظام فعالیت دارد. شاید همه ورزشکاران در هر نقطه دنیا برای کسب مدال و عنوان تلاش کنند اما انتظار می رود ورزشکاری که در فضای مقدس نظام جمهوری اسلامی فعالیت دارد هنگام ورود به عرصه رقابت ، اولین هدفش اعتلای نظام باشد.

[wpfilebase tag=file id=9 tpl=download-button /]

همچنین ببینید

دانلود کتاب چکیده مقالات همایش

برای دانلود کتابچه چکیده مقالات همایش بر روی لینک زیر کلیک نمایید [wpfilebase tag=file id=27 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس