آخرین خبرها
خانه » گزارشات » مقالات برگزیده » رسانه و ورزش مصداق بارز و عینی امر به معروف و نهی از منکر

رسانه و ورزش مصداق بارز و عینی امر به معروف و نهی از منکر

رسانه و ورزش مصداق بارز و عینی امر به معروف و نهی از منکر
دکتر فاطمه عبدوی ،استادیار، مدیریت ورزشی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران

چکیده:
دنیای امروز یعنی دنیای ارتباطات و رسانه؛ دنیایی که در آن فرماندهی رفتارها و مغز در دست ابرقدرتی به نام رسانه است. در جامعه¬ی مدرن و الکترونیک، رسانه تصمیم می¬گیرد که چگونه فکر کنید، چگونه رفتار کنید، چگونه حرف بزنید و حتی چگونه زندگی کنید. این نفوذ را در هر کجا می¬توان دید و احساس کرد. شاید ورزش یکی از ملموس¬ترین مثال¬هایی باشد که بتوان در این زمینه مطرح کرد (رمضانی، ۱۳۸۹، ص: ۹). ورزش باعث ایجاد سازگاری با محیط، توسعه¬ی اجتماع¬پذیری، رشد شخصیتی، پیشبرد ویژگی¬های شخصیتی و موفقیت افراد می¬شود (Hasan, 2008, P: 155). عامل مهمی در تأمین سلامت جسم و روان، غنی¬سازی اوقات فراغت¬، گسترش روابط اجتماعی، دور شدن از زندگی ماشینی و بازگشت به طبیعت است (ظریفی و داودی، ۱۳۹۱، ص: ۱۲۰).
ورزش و رسانه¬ها از لحاظ مختلفی ویژگی¬های مشترکی دارند. اول این¬که هر دوی آن¬ها به پدیده¬ها و موضوع-های جهانی تبدیل شده¬اند؛ دوم این¬که هر دو از صنایع رو به رشد و سودآور محسوب می¬شوند؛ سوم این¬که با در نظر گرفتن ورزش و رسانه به معنای امروزی، هر دو از پدیده¬های مربوط به قرن اخیرند؛ و در نهایت این¬که هر دو دارای ابعاد گسترده و متنوع اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، تکنولوژکی و … می¬باشند (روشن¬دل¬اربطانی، ۱۳۸۶، ص: ۱۶۹).
جامعه ی اسلامی باید دارای رسانه های اسلامی باشد و رسانه های اسلامی باید کارکردی متناسب با کار انبیا داشته باشند زیرا کار رسانه و کار انبیا در قبال مردم یکی است. بدلیل اینکه کار انبیا تذکر بوده، رسانه های جامعه ی اسلامی نیز باید رسانه های تذکر باشند. به این ترتیب، تذکر یکی از کارکرد های رسانه های اسلامی است.اگر نگاه به رسانه این باشد که یکی و شاید مهمترین کارکرد آن تذکر است، بسیاری از برنامه ها و مطالب آن متناسب با این کارکرد تعریف شده، تذکر دهنده خواهند بود. همانطور که اگر نگاه به رسانه سرگرمی یا اطلاع رسانی یا چیز دیگری باشد، برنامه هایش به آن سو خواهند رفت.
پاسخ ورزش ابزاری مناسب برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است چراکه این دو مقوله مکمل و لازم و ملزوم یکدیگرند.بدون شک مسئولین نظام نیز باید دراین راستا به حمایتهای جدی بپردازند تا زمینه تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی برتوسعه ورزش همگانی وایجاد نشاط ، بالندگی و پویایی در جامعه فراهم شود. اگرمی خواهیم که مشکلات کشورما حل و فصل شود،باید این فریضه الهی را در دستور کار قرار دهیم لذا تمام موضوعات فرهنگی باید در خدمت این مقوله باشند.
دو وافع می توان ورزش را مصداق بارز و عینی امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد. ورزش و دعوت دیگران به انجام آن ، تجلی هر دو وجه امر به معروف و نهی از منکر است زیرا از یک سو ، ورزش سلامت جسم و روح را به همراه دارد و این همان دعوت به معروف و حسنه به شمار می آید. از سوی دیگر کسی که به ورزش مشغول می شود از انحراف و پوچی مصون می ماند و این بهترین نوع نهی از منکر محسوب می شود. ورزش در هر کجای دنیا مبنا، اصول و روال واحدی دارد وآنچه باعث می شود تا ما از ورزشکار ایرانی رفتاری متمایز را انتظار داشته باشیم ، فضای نظام جمهوری اسلامی ایران و نیت ورزشکاری است که در این نظام فعالیت دارد. شاید همه ورزشکاران در هر نقطه دنیا برای کسب مدال و عنوان تلاش کنند اما انتظار می رود ورزشکاری که در فضای مقدس نظام جمهوری اسلامی فعالیت دارد هنگام ورود به عرصه رقابت ، اولین هدفش اعتلای نظام باشد.

Abdavi (962.5 KiB, 292 downloads)
جهت دانلود فایل اصلی مقاله و مشاهده متن کامل مقاله بر روی لینک بالا کلیک نمایید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>