معماری
خانه » گزارشات » راهکارهای اجرای امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی

راهکارهای اجرای امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی

مرتضی اورنگی: 1مدرس دانشگاه آزاد واحد ورزقان، morteza_orangi@yahoo.com

کاظم اشرفی:  مدرس دانشگاه پیام نور شبستر ،kazemasjrafi@gmail.com

علیرضا کاری : دانشجوی کارشناس ارشد معماری کامپیوتر، alirezakari@yahoo.com

حوا اورنگی دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت

چکيده – بی شک فضاهای اجتماعی در دنیای مجازی به نوعی تداعی کنندۀ جهانی واقعی است که در آن زندگی می کنیم. این فضای مجازی در چند سال اخیر با استقبال بسیاری از کاربران از سراسر دنیا رو به رو شده اند که نمونه ای از این استقبال را در سایت های اجتماعی داخلی نیز می بینیم. فضایی که مردم از هر جنسیتی چه مرد و چه زن در کنار هم مشغول فعالیت هستند.

شاید وجود آزادی های اینترنتی این باور را به برخی از کاربران اینترنتی القا کند که این فضاهای مجازی با دنیای واقعی و جامعۀ اسلامی متفاوت است و برخی از رفتارهایی که در دنیای واقعی دارای قبح و زشتی هستند به دلیل آنکه در فضای مجازی انجام می شوند از نظر کاربران عادی و به دور از زشتی می نمایند. فراموش شدن امر به معروف در فضای مجازی باعث به انحراف کشیده شدن این فضاها می شودو در در حالی که بیشتر کاربران فضای مجازی را قشر جوان تشکیل می دهند این انحراف آثار بسیار مخربی را در جامعه دارد زیرا که دشمنان بیشتر از ما بر این فضا مسلط و برنامه دارند و این در حالی است که ما هیچ برنامه ای برای اینکار نداشته و در اثر اوقات از آن فراری بودیم

در این مقاله ابتدا به مصادیق منکرات و معروف های رایج در فضای سایبری پرداخته و سپس نسبت به انجام این فریضه فراموش شده راهکارهایی را ارائه خواهیم داد باشد که روزی این واجب فراموش شده در بین مسلمانان از منزلت بالایی برخوردار شده و همه مسلمانان سعی در بهتر شدن فضای جامعه داشته باشند.

 

كليد واژه-امر به معروف و نهی از منکر، فضای مجازی ، اینترنت ،سایتهای اجتماعی

[wpfilebase tag=file id=10 tpl=download-button /]

 

 

 

 

 

همچنین ببینید

دانلود کتاب چکیده مقالات همایش

برای دانلود کتابچه چکیده مقالات همایش بر روی لینک زیر کلیک نمایید [wpfilebase tag=file id=27 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس