آخرین خبرها
خانه » گزارشات » مقالات برگزیده » مبانی امر به معروف و نهی از منکر از منظر حقوق فردی و اجتماعی

مبانی امر به معروف و نهی از منکر از منظر حقوق فردی و اجتماعی

مبانی امر به معروف و نهی از منکر از منظر حقوق فردی و اجتماعی

دکتر رضا الهامی

استادیار دانشکده الهیات دانشگاه تبریز

مهدی جعفرزاده

دانشجوی کارشناسی ارشد فقه و حقوق اسلامی پردیس دانشگاه تبریز

چکیده

در سالهای اخیر شائبه های زیادی در خصوص فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به وجود آمده و غالبا برخی از افراد در صدد القاء این تفکر در جامعه هستند که عقیده و هنجارهای اخلاقی و عملی هر کس مربوط به خود او بوده و کسی نمی تواند معترض عقاید و رفتارهای ناهنجار افراد در جامعه باشد. به عقیده ایشان آزادی جزء حقوق اولیه و فردی هر یک از افراد جامعه است و در واقع امر به معروف و نهی از منکر نوعی سَرک کشیدن و دخالت در حقوق فردی دیگران می باشد.

متاسفانه این گروه به این نکته توجه ندارند که لازمه دست یابی و برخورداری از حقوق فردی برقراری حقوق اجتماعی است و در واقع این حقوق اجتماعی است که متضمن حقوق تک تک افراد جامعه می باشد.

ما در این جستار برآنیم تا ضمن بررسی وجوب امر به معروف و نهی از منکر بعنوان شاخه ای از جهاد و از دو منظر جهاد اکبر و جهاد اصغر و باستناد آیات قرآن، نحوه تعالی حقوق فردی و اجتماعی افراد جامعه را در سایه امر به معروف و نهی از منکر بعنوان یک ضمانت اجرایی در احقاق حقوق فردی و اجتماعی مورد بررسی قرار دهیم.

 

کلید واژگان: معروف و منکر،جهاد اکبر، جهاد اصغر، حقوق فردی، حقوق اجتماعی 

 

Elhami (520.9 KiB, 332 downloads)
جهت دانلود فایل اصلی مقاله و مشاهده متن کامل مقاله بر روی لینک بالا کلیک نمایید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>