آخرین خبرها
خانه » گزارشات » مقالات برگزیده » شناسایی آسیب های ترک امربه معروف و نهی از منکر در دانشگاه ها

شناسایی آسیب های ترک امربه معروف و نهی از منکر در دانشگاه ها

خدیجه خدیوی جوانقلعه ، مدرس دانشگاه پیام نور گوگان ، گوگان ، ایران

khadijehkhadivi@gmail.com

علی آذریان ، مدرس دانشگاه پیام نور تبریز ، تبریز ، ایران

Ali.motahar.a@gmail.com

چکیده

امر به معروف و نهی از منکر در میان فرائض دینی از اولویت و اهمیت خاصی برخوردار است .امتیاز آن به این جهت است که این فریضه راهگشا، زمینه ساز تحقق محیطی مناسب برای عمل به واجبات دیگر به شمار می آید .

در حقیقت، اگر این دستور دینی به صورتی جامع و کامل عملی شود، جامعه اسلامی به محیطی سازنده و مساعد تبدیل می شود که در آن بستر مطلوبی برای تقیّد به احکام شریعت فراهم می آید .در نقطه مقابل نیز کم توجهی و یا ترک آن رفته رفته باعث می شود که غبار هجران بر سیمای احکام الهی نشسته و زنگار منکرات چهره ی تابناک آن را تیره و تار سازد. در این میان دانشگاه نیز به عنوان یک اجتماع بزرگ علمی ، برای رسیدن به اهداف عالی خود ، که همان علم جویی و دانش پژوهی است ، باید یه این فریضه اهمیت بدهد ؛ چرا که اصول و مبانی دانشگاه ها ، اسلامی است و در صورت غفلت از فریضه امربه معروف و نهی از منکر ممکن است از اسلام واقعی دور شویم و بی بندوباری ، بی دینی ، فضای آلوده و … دانشگاه را پر کند، دانشگاه و دانشگاهیان را از هدف اصلی خود که پرداختن به علم و دانش است ، باز دارد .

درروایات اسلامی زیاد تأکید شده است که عالم هرگاه فاسد شود نه تنها علم او به درد نمی خورد بلکه همین علم باعث فساد اجتماع می شود بنابراین سعی و تلاش ما باید این باشد که عالمانی با اخلاق ،با جهان بینی اسلامی به جامعه تحویل دهیم و این جز با احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در اجتماع دانشگاه ها بدست نمی آید . در این مقاله که به روش توصیفی – تحلیلی نگارش شده ، سعی برآن است، که آسیب های ترک امربه معروف و نهی از منکر در دانشگاه بازشناسی شود تا زمینه ای برای اجرای این فریضه الهی توسط مسئولین باشد و نگاه ما را نسبت به این مسئله دقیق تر کند.

کلید واژه : فرضیه الهی ، معروف ، منکر ، علم و دانش

Khadivi (653.2 KiB, 265 downloads)
جهت دانلود فایل اصلی مقاله و مشاهده متن کامل مقاله بر روی لینک بالا کلیک نمایید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>