معماری
خانه » گزارشات » شناسایی آسیب های ترک امربه معروف و نهی از منکر در دانشگاه ها

شناسایی آسیب های ترک امربه معروف و نهی از منکر در دانشگاه ها

خدیجه خدیوی جوانقلعه ، مدرس دانشگاه پیام نور گوگان ، گوگان ، ایران

khadijehkhadivi@gmail.com

علی آذریان ، مدرس دانشگاه پیام نور تبریز ، تبریز ، ایران

Ali.motahar.a@gmail.com

چکیده

امر به معروف و نهي از منکر در ميان فرائض ديني از اولويت و اهميت خاصي برخوردار است .امتياز آن به اين جهت است که اين فريضه راهگشا، زمينه ساز تحقق محيطي مناسب براي عمل به واجبات ديگر به شمار مي آيد .

در حقيقت، اگر اين دستور ديني به صورتي جامع و کامل عملي شود، جامعه اسلامي به محيطي سازنده و مساعد تبديل مي شود که در آن بستر مطلوبي براي تقيّد به احکام شريعت فراهم مي آيد .در نقطه مقابل نيز کم توجهي و يا ترک آن رفته رفته باعث مي شود که غبار هجران بر سيماي احکام الهي نشسته و زنگار منکرات چهره ي تابناک آن را تيره و تار سازد. در این میان دانشگاه نيز به عنوان يك اجتماع بزرگ علمي ، براي رسيدن به اهداف عالي خود ، كه همان علم جويي و دانش پژوهي است ، بايد يه اين فريضه اهميت بدهد ؛ چرا كه اصول و مباني دانشگاه ها ، اسلامي است و در صورت غفلت از فريضه امربه معروف و نهي از منكر ممكن است از اسلام واقعي دور شويم و بي بندوباري ، بي ديني ، فضاي آلوده و … دانشگاه را پر كند، دانشگاه و دانشگاهيان را از هدف اصلي خود كه پرداختن به علم و دانش است ، باز دارد .

درروايات اسلامي زياد تأكيد شده است كه عالم هرگاه فاسد شود نه تنها علم او به درد نمي خورد بلكه همين علم باعث فساد اجتماع مي شود بنابراين سعي و تلاش ما بايد اين باشد كه عالماني با اخلاق ،با جهان بيني اسلامي به جامعه تحويل دهيم و اين جز با احياي فريضه امر به معروف و نهي از منكر در اجتماع دانشگاه ها بدست نمي آيد . در این مقاله که به روش توصیفی – تحلیلی نگارش شده ، سعی برآن است، که آسيب هاي ترك امربه معروف و نهي از منكر در دانشگاه بازشناسي شود تا زمينه اي براي اجراي اين فريضه الهي توسط مسئولين باشد و نگاه ما را نسبت به اين مسئله دقيق تر كند.

کلید واژه : فرضیه الهی ، معروف ، منکر ، علم و دانش

[wpfilebase tag=file id=26 tpl=download-button /]

همچنین ببینید

دانلود کتاب چکیده مقالات همایش

برای دانلود کتابچه چکیده مقالات همایش بر روی لینک زیر کلیک نمایید [wpfilebase tag=file id=27 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس