معماری

معرفی کتاب

امر به معروف و نهی از منکر ؛ در آیینه فتوا  

عنوان : امر به معروف و نهی از منکر ؛ در آیینه فتوا
نویسنده : جعفر ربانی
انتشارات : پژوهشکده امربه معروف و نهر از منکر
محل نشر : قم
سال انتشار :1393
امربه معروف و نهی از منکر ، دو رکن از احکام و فرائض الهی و دو حقیقت از عالی ترين و اساسی ترين احکام نورانی اسلام میباشد.
اين دو ستاره پر فروغ ، دارای درخشندگی خاصی در بین ساير تکالیف بوده و هماره مورد توجه و تأکید معصومین علیهم السلام ، و ساير بزرگان دينی بوده است .
جای بسی تأسف و تعجب است که به رغم تأکیدات فراوان قرآن مجید و روايات منقوله از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله )و اهل بیت ايشان (علیهم السلام ) اين دو فريضه کمتر مورد عنايت قرار گرفته است.
آيا وقتی امام حسین علیه السلام با شعار «اريد ان آمر بالمعروف و انهی عن المنکر»هدف از قیام خود را احیای امر به معروف و نهی از منکر معرفی می نمايند مقصودی جز اين دارند که هم اهمیت قیام خودرا به جامعه نشان دهند و هم اهمیت امر به معروف و نهی از منکر را ؟
اين در حالی است که فقهای عظام نیز به پیروی از قرآن و عترت ، در طول تاريخ و نیز در زمان ما ، پیوسته بر اين دو امر مهم تأکید داشته لزوم انجام آن را در جوامع اسلامی و غیر اسلامی خواستار شده اند.
غباری که بر چهره نورانی اين دو رکن رکین و اين دو حقیقت متین نشسته است و آن دو را در گوشه غربت فروبرده جای بسی تأمل است که از کجا ناشی شده ؟ و چرا تا کنون کمتر در پی زدودن آن بوده و هستیم ؟!
به وضوح مشاهده می شود که اردوگاه کفر و نفاق در پی مديريت منکرات است تا آن را به همه جوامع و به خصوص جوامع اسلامی تزريق نمايد قرآن در اين زمینه زيبا میفر مايد : منافقین نهی از معروف و امر به منکر مینمايند ، آنان به دنبال اين
هستند که فساد و منکرات را در جامعه اشاعه دهند الْمُنافِقُونَ وَ الْمُنافِقاتُ بَعْضُهُمْ مِنْ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمُنْکَرِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَ يَقْبِضُونَ أَيْدِيَهُمْ نَسُوا اللَّهَ فَنَسِیَهُمْ إِنَّ الْمُنافِقینَ هُمُ الْفاسِقُون
مردان منافق و زنان منافق ، همه از يك گروهند! آنها امر به منکر، و نهى از معروف مى کنند؛ و دستهايشان را (از انفاق و
بخشش) مىبندند؛ خدا را فراموش کردند، و خدا (نیز) آنها را فراموش کرد(،و رحمتش را از آنها قطع نمود)؛ به يقین، منافقان همان فاسقانندحال که چنین است بر اردو گاه ايمان ومؤمنین لازم است اقدام متقابل انجام داده در پی زدودن آثار کفر و نفاق بر آيند و امر به معروف و نهی از منکر نمايند قرآن در اين زمینه نیز زيبا فرموده است : وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ
بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ يُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ يُطیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ أُولئِكَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزيزٌ حَکیمٌ
مردان و زنان با ايمان، ولىّ (و يار و ياور) يکديگرند؛ امر به معروف، و نهى از منکر مىکنند؛ نماز را برپا
مى دارند؛ و زکات را مىپردازند؛ و خدا و رسولش را اطاعت مىکنند؛ بزودى خدا آنان را مورد رحمت خويش قرار مى دهد؛ خداوند توانا و حکیم استبه نظر می رسد با نگاهی عمیق و هشیارانه به عنوان ابزاری کار آمد و فريضه ای نجات بخش و نیز
سیستم نظارتی مردم بر مردم می توان به اين دو مقوله نگريست ، تا هم اين دو حکم الهی و هم ساير قوانین آسمانی اسلام را حیاتی دو باره بخشید .
باشد که به اين وسیله به ندای خداوند لبیك گفته ، خود را مصداق خیر امة قرار دهیم و نیز زمینه ساز ظهور ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف واقع شويم.
امید واريم نوشته حاضر تلاشی در اين جهت قلم داد شده چنانچه خداوند بپذيرد بدين وسیله گامی هرچند کوتاه در راستای تحقق اين هدف و رسالت عظیم برداشته باشیم .
رجاء واثق آن که قشر فرهیخته کشور ما را از اندرز ها و تذکرات خويش محروم نفرمايندلازم میدانیم ازپژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر تشکرنموده توفیقات بیشتر اين عزيزان را در راه تحقق آرمان های اسلامی از درگاه احديت مسئلت

همچنین ببینید

تشکیل جلسه شورای سیاستگذاری مراقبت از آسیب های اجتماعی با حضور رئیس سازمان بسیج فرهنگیان کشور در استان

دکتر مرادی رئیس بسیج فرهنگیان کشور افزود : در برخی  نقاط کشور  با توطئه  دشمنان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس